Новости Украины Общество и Государство
медиа интернет-издание Чернигов-Град

Як Україна втрачає культурну спадщину. У Прилуках зруйнували унікальну мозаїку

Автор мозаїки (з правого боку)
Автор мозаїки (з правого боку)

Днями у Прилуках зруйнували унікальну мозаїку. Це був один з небагатьох арт-об`єктів у місті. Його створив місцевий скульптор Семен Кантур. Мозаїку демонтували без попередження і будь-яких попередніх громадських обговорень. Жодної реакції від міської влади не було і після її демонтажу.

Як у Прилуках з`явилася унікальна мозаїка

«АТБ-Маркет» у Прилуках знаходиться у будівлі колишнього кінотеатру «Перемога». На вентиляційній шахті біля неї кілька десятирічь тому створили унікальну мозаїку. Автор арт-об`єкта — місцевий скульптор Семен Кантур. Серед його робіт також пам`ятник Мономаха на валу.  

Розробка проекту мозаїки зайняла у Семена Тихоновича місяць, а її створення — два. Допомагав йому у цьому тогочасний головний архітектор міста Павло Бережний. 

«Благоустрій» по-прилуцьки

Кілька років прилучани обурювалися, що біля «АТБ-Маркету» неблагоустроєна територія. Там не було паркувальної зони, розбитими стояли асфальт та східці. Пізніше східці відремонтували, а виконком Прилуцької міської ради затвердив схему благоустрою. Але там було кілька пунктів, які викликали негативний резонанс у місті. Наприклад, спилювання дерев.

Мозаїку знесли бульдозером кілька днів тому, не попереджаючи про це ні містян, ні її автора. Це спричинило серед прилучан велике обурення. У соцмережах вони активно обговорюють знищення пам`ятки.

Сам Семен Кантур говорить, що його мали б попередити. Або обговорити з ним пошук виходів з ситуації, щоб зберегти об`єкт. Він готовий до діалогу, але цього не сталося:

— Зазвичай робиться опис, аргументи, фотографується для архіву. Мало кому прийде в голову щось знести просто так: оце мені тут заважає, потрібно прибрати. До мене ніхто не приходив та не звертався. Хоча мене шукати ніде не потрібно: я пенсіонер, всі знають, де я живу. Коли щось потрібно було, то приходили, дзвонили і зверталися, а зараз ось так вийшло...


Семен Кантур розповідає, що подібних випадків не пам`ятає навіть за часів СРСР:

— Навіть у той кумуністичний шквал, коли зносили церкви перед цим проиїжджала на місце комісія. Вони фотографували, вимірювали розміри, а потім все залишалося в архівах. А тут у голову комусь зайшло, техніка є, прийшов і розвалив.

Подальша доля об`єкту

Семен Кантур звертатися до міськради або менеджменту «АТБ-Маркету» самотужки не збирається. Натомість він чекає від того, хто віддавав наказ знести об`єкт, аргументації. А потім готовий прийти до міськради та донести свою позицію.

Відкритим залишається питання, чи були взагалі документи на демонтаж мозаїки. Але представники міської ради поки що ситуацію не коментують. 

01.06.2019

Николай Сиверец

Фото по теме


ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ

Бесплатная подписка
на рассылку
Объявления украины бесплатно размещение на сайте объявлений