Новости Украины История и Культура
медиа интернет-издание Чернигов-ГрадПерша в Україні книжка «Буквар»

Перша в Україні книжка «Буквар»Думаю всі погодяться з тим, що школа повинна бути другою домівкою для школяриків, котра б направляла їх розум у потрібне русло. І це ні у кого не викликає сумнівів. Питання лише у тому яким повинно бути те саме русло і яким чином треба рухатися до нього. Якщо навіть виходити з того, що всі вчителі та шкільна адміністрація є дуже компетентними, чуйними та гарними людьми, котрі люблять свою роботу і щиро бажають добра своїм учням, то все одно залишається ще така надбудова, як Держава, котра формує ключові тези тієї духовної субстанції, котра потім усе життя буде впливати на самосвідомість теперішніх учнів.

Отже, Держава надає навчальні програми, підручники, допоміжні книги, матеріальне забезпечення та встановлює правила функціонування навчальних закладів.

Ще кілька років тому, багато хто з вчителів, батьків і навіть деякі фахівці помітили тенденцію до все більшого ускладнення вмісту підручників для середньої загальноосвітньої школи. Звісно, світ став «розумнішим» при настанні ери інформаційного суспільства, але чи варто намагатися «впхнути» всі накопичені до цієї пори знання у голови ще несформованих духовно школярів. І яким чином? І чи обов`язково для всіх без розбору? Поки що, на жаль, усе саме так і відбувається, і починається із самої головної книги для першокласників – книжки «Буквар». Тепер вже не побачиш у сучасному букварю, такі слова як «мама мила раму», як було раніш при Радянському Союзі. А побачиш лише аж занадто зарозумілі фрази, котрі потребують роз`яснення навіть для школярів середнього шкільного віку, не кажучи вже про первачків. Автори букваря в основному спираються саме на власні розробки – тексти і фрази – при написанні цього підручника, але це в принципі є неправильним. Річ у тому, що наша Держава – Україна – вже пройшла етап розквіту своїх духовних цінностей, завдяки таким своїм обранцям, як Тарас Шевченко, Григорій Сковорода, Леся Українка та іншим. І тому, вигадане сучасними клерками прислів`я чи словосполучення аж ніяк не може конкурувати з тими перлинами, які вже були раніш створені українським народом та видатними Українцями.

Для прикладу, можна привести перший із коли-небудь створених букварів для простого українського люду. І цим букварем стала книжка нашого великого співвітчизника Тараса Григоровича Шевченка «Букварь южнорусскій». Це була остання прижиттєва книга великого поета. Чому саме така назва була обрана для букваря? Річ у тому, що іншу назву царська цензура просто не пропустила б. Цю книжку Тарас Григорович випустив повністю за свій кошт накладом 10 000 примірників. І сам же займався її розповсюдженням, розсилаючи її по всім губерніям України. Аби добути гроші на цю добру справу, поет-художник вирішив виконати автопортрет і розіграти його в лотерею. І от у вересні 1860 року на виставці в Петербурзькій Академії мистецтв Шевченко представив п'ять офортів та автопортрет, мальований олійними фарбами. Ці твори одразу набули значного розголосу і були високо поціновані як академічними спеціалістами, так і тогочасними художніми оглядачами. За офорт «Вірсавія» художника удостоїли звання академіка гравюри.

Ця книга була найдешевшою серед подібних видань і була доступною для широких верств населення. Шевченко реалізовував її за ціною 3 копійки. При чому гроші від продажу цієї книги часто йшли на потреби недільних та сільських шкіл. Цей факт засвідчує, яку велику увагу Шевченко приділяв проблемам освіти. Недільні школи – це були безплатні школи для дорослих у дореволюційній Росії, які працювали в неділю й святкові дні й надавали початкову освіту. Відкривалися вони прогресивною громадськістю в кінці 50-х – на початку 60-х років ХІХ ст. Одна з перших недільних шкіл заснована у 1858 р. у Полтаві. 8 січня 1860 р. за ініціативою російського хірурга М.І. Пирогова недільна школа була відкрита вчителями Пирятинського повітового училища. Але у 1862 р. царський уряд вирішив закрити недільні школи, а багатьох організаторів і викладачів цих шкіл було заарештовано. Справа впровадження Шевченкового “Букваря” в народні школи натрапила на опір з боку шкільної адміністрації і вищого духівництва, зокрема чернігівського єпископа Філарета і київського митрополита Арсенія. Головним управлінням цензури “Букварь южнорусскій” був відхилений як навчальний посібник.

«Буквар южнорусскій» мав такі розділи: азбука, склади, цифри, лічба, текстовий матеріал, на якому вчаться читати. Буквар містив фольклорні твори: приказки та прислів’я, народні думи, на яких Т.Г. Шевченко прагнув формувати юні душі майбутніх освічених співвітчизників. Як матеріал для читання Шевченко подав уривки з перекладених ним українською мовою «Давидових псалмів» (12, 53, 93, 149), в яких ідеться про братні взаємини між людьми і висловлюється віра в те, що гнобителів спіткає кара “за діла їх криваві, лукаві”, повністю наводить у своєму перекладі псалом 132:

Чи є що краще, лучче в світі,
Як укупі жити,
З братом добрим добро певне
Познать, не ділити?..

Шевченко подає фольклорні тексти – прислів’я, які орієнтували на засвоєння народних і християнських цінностей: Брехнею увесь світ пройдеш – та назад не вернешся; З дужим – не борись, А з багатим – не судись; Гості першого дня – золото; Другого – срібло, А третього – мідь, Хоч додому їдь!

Серед включених до “Букваря” матеріалів було дві думи: «Дума про Пирятинського поповича Олексія» і «Дума про Марусю попівну Богуславку». Тобто Тарас Григорович включив в свій «Буквар» в основному вже відомі шановані українцями твори та народні прислів`я, чого і близько не можна сказати про сучасн. букварі.

Щирою любов'ю і турботою про майбутнє народу, про його духовність світиться остання книжка Кобзаря - його «Буквар». Так побажаємо ж нашим школярам мати саме такі книжки, як Шевченківський «Буквар», котри б навчали, насамперед, любові до рідної країни та до людей.

2014-06-28 17:31:47

Андрей ПервоцветФото по темеЧИТАЙТЕ ТАКЖЕБесплатная подписка
на рассылку